42. rocznica głodówki wrocławskiej

Title
Przejdź do treści

42. rocznica głodówki wrocławskiej

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Zdzisław Jasiński · 23 Październik 2022
Obchody 42. rocznicy strajku głodowego kolejarzy rozpoczęły się od Mszy świętej w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. W wygłoszonej homilii ks. arcybiskup podkreślił, że przez strajk głodowy, kolejarze wyrazili swój sprzeciw wobec władzy komunistycznej i upomnieli się o podstawowe wolności. Chcieli także legalizacji NSZZ „Solidarność”.
Po modlitwie wszyscy zebrani przy akompaniamencie orkiestry kolejowej przeszli pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy dworcu. Tam złożono kwiaty i wręczono wyróżnienia zasłużonym kolejarzom. Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Solidarności na kolei otrzymali: Mieczysław Cykman, Jerzy Dul, Emilia Freńdo, Bogdan Gierałtowski, Jan Gliszczyński, Jacek Iwański, Maria Kozak, Irena Kruszyńska, Zygmunt Łach, Stanisław Jan Pieczykolan, Marian Mieczysław Pulnik, Marek Recław, Marek Stachurski, Mirosław Szewczyk, Paweł Szóstak, Roman Józef Zybała. (Czterech spośród nich to członkowie SZIK „S”).
W swoim przemówieniu minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. zwrócił się do żyjących bohaterów października 1980 roku: „Byliście gotowi poświęcić własne życie dla tej wielkiej idei solidarności międzyludzkiej. Chylę czoła i oddaję cześć wam jako wielkim bohaterom tych czasów. Dzięki waszej postawie tutaj we Wrocławiu zrodziła się ta najważniejsza solidarność – międzyludzka. Ona dała podstawę do tego, że wkrótce po tym strajku zalegalizowano NSZZ „Solidarność”. To ogromna wasza zasługa. Dziękuję za waszą determinację oraz postawę”.
Z kolei Agnieszka Soin, posłanka Prawa i Sprawiedliwości odczytała list marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
„Przesłanie protestujących dotarło do opinii publicznej, spotkało się z dużym uznaniem i poparciem szerokich grup społecznych. Uczestnicy strajku głodowego osiągnęli wyznaczone cele. Bohaterowie tamtych wydarzeń zasługują na niezatartą pamięć i wdzięczność. [...] Do uczestników tamtych wydarzeń, kieruję słowa uznania za odważną, zdeterminowaną i pełną odpowiedzialności postawę. Dziękuję kolejarskiej społeczności za ogromny wkład w zmagania o odzyskanie niepodległej Polski. A organizatorom obchodów dziękuję za pielęgnowanie historycznego dziedzictwa i przekazywanie młodym pokoleniom patriotycznych wartości”.
Następnie Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odczytał list ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Przypomniał także, iż historycy oceniają, że strajk głodowy to kamień węgielny i założycielski kolejowej „Solidarności”. Stwierdził, że „Obecność tych licznych pocztów sztandarowych i ta żywa pamięć świadczy o tym, że tamta siła jest w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Dla nas wszystkich jest to wielkie zadanie, aby o tym pamiętać i tę siłę w sercu pielęgnować" – mówił A.Bittel.
Po uroczystościach uczestnicy udali się na wspólny posiłek zorganizowany przez Krajową Sekcje Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
Spółkę PKP Polskie linie Kolejowe S.A. na uroczystości reprezentowali: Mirosław Skubiszyński Wiceprezes Zarządu - dyrektor ds. eksploatacji, Grzegorz Kurdziel Członek Zarządu – dyrektor ds. wsparcia operacyjnego oraz dyrektorzy zakładów linii kolejowych. Natomiast Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”: Zdzisław Jasiński zastępca przewodniczącego, Piotr Pazera członek prezydium oraz koleżanki i koledzy z Rady SZIK.


2023. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści