42. Rocznica Lubelskiego Lipca 80' roku

Title
Przejdź do treści

42. Rocznica Lubelskiego Lipca 80' roku

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Zdzisław Jasiński · 17 Lipiec 2022
W niedzielę 17 lipca 2022 r. odbyły się corocznie organizowane przez KSK NSZZ „Solidarność” obchody 42. Rocznicy strajku lubelskich kolejarzy. Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po mszy świętej koncelebrowanej nastąpiły przemówienia zaproszonych gości.
Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów 42. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy w 1980 r. napisał, że „Lubelski Lipiec ’80 roku był przełomem, który odmienił życie uczestników tamtych wydarzeń oraz skierował na nowe tory dzieje Polski, Europy i świata. Unieruchomienie lubelskiego niezwykle ważnego węzła kolejowego okazało się jednym z najbardziej znaczących i dobitnych protestów, które współtworzyły pokojowy zryw robotniczy z lipca ’80 roku. Również dzięki niemu utorowana została droga do strajków i porozumień sierpniowych, do utworzenia NSZZ „Solidarność” oraz do obalenia komunizmu w Polsce i pozostałych krajach za żelazną kurtyną. Prezydent Andrzej Duda złożył hołd kolejarzom, którzy „w chwili dziejowej próby odważnie upomnieli się o prawa człowieka, obywatela i pracownika, swoje własne oraz milionów uciemiężonych rodaków”. Podziękował kolejarzom, że stanęli po stronie wolności, sprawiedliwości i Polski niepodległej, a także za zaangażowanie w pomoc Ukrainie.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki w swoim liście wskazał, że najistotniejszym sukcesem strajkujących było uzyskanie zgody na przeprowadzenie nowych, oddolnych wyborów do rady zakładowej i gwarancja bezpieczeństwa dla organizatorów strajków. Przypomniał, że protesty stanowiły falę zmian, których nie dało się już zatrzymać”. Trudno wyobrazić sobie sukces Sierpnia 1980 r. bez wydarzeń Lubelskiego Lipca. Premier podziękował uczestnikom protestów w lipcu 1980 r. za odwagę, determinację i nieoceniany wkład w odzyskanie wolnej ojczyzny.
Głównymi bohaterami tej uroczystości byli obecni uczestnicy tamtych wydarzeń. W ich imieniu przemawiał Czesław Niezgoda, który tak wspominał tamte czasy: „Zapragnęliśmy żyć w wolnej, niezależnej Ojczyźnie. Przygotowaliśmy się do strajku, do walki o wolną Polskę, bo widzieliśmy, jak w Poznaniu, na Wybrzeżu, w Ursusie, w Radomiu robotnicy podrywali się, ażeby zrzucić jarzmo niewoli sowieckiej. I pragnęliśmy się do tego przyłączyć, bowiem Polska Wschodnia wcześniej była jakoś tak „cicho”. I widzieliśmy, jak tamte strajki były rozbijane przez Służbę Bezpieczeństwa i milicję. A my tutaj na Lubelszczyźnie, jako pierwsi zastosowaliśmy metodę strajku okupacyjnego. Nie daliśmy się sprowokować i wyjść poza teren zakładu”.
Po przemówieniach gości nastąpiło składanie kwiatów pod pomnikiem Doli Kolejarskiej. W imieniu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wieniec złożył wiceprezes zarządu Mirosław Skubiszyński w asyście dyrektorów. Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej reprezentował zastępca przewodniczącego Zdzisław Jasiński, członek prezydium Piotr Pazera. Obecni byli również koledzy z ZLK w Siedlcach, ZLK w Łodzi, ZLK w Ostrowie Wlkp. i PPM-T Gdańsk.
Serdecznie dziękujemy za liczny udział w uroczystości wszystkim pocztom sztandarowym, których było ponad 50.
Partnerzy uroczystości: Fundacja Grupy PKP, PKP CARGO S.A., Związek Pracodawców Kolejowych, PKP Intercity S.A., POLREGIO S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., WARS S.A., PKP Cargo Service Sp. z o.o., PKP CARGOTABOR Sp. z o.o., PKP Cargo Connect Sp. z o.o., Certo Broker Sp. z o.o., Xilium Sp. z o.o.


2023. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści