Pokazali charakter zdobywców

Title
Przejdź do treści

Pokazali charakter zdobywców

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 4 Maj 2022
4 maja 2022 r. związkowcy z NSZZ „Solidarność” w PKP Polskie Linie Kolejowe, przy padającym marznącym deszczu, (który powodował, że leżący śnieg był rozmiękły co znacznie utrudniało poruszanie się przy podejściu) z sukcesem szturmowali kopułę szczytową Kasprowego Wierchu.
Kasprowy Wierch (1987 m) jest popularną górą w Tatrach Zachodnich, przez który przechodzi granica polsko – słowacka. Znana jest głównie z powodu kolei linowej obsługiwanej przez Polskie Koleje Linowe S.A. (PKL) i narciarskich tras zjazdowych.
Ciekawostką jest historia powstania tej kolei. Została wybudowana dzięki staraniom ówczesnego wiceministra transportu Aleksandra Bobkowskiego w 1936 r. w rekordowo krótkim czasie 227 dni. Była to wówczas trzecia najdłuższa kolej linowa na świecie. Inwestycja zwróciła się w niecałe trzy lata i była jednym z największych wyzwań w międzywojennej Rzeczypospolitej.
Warto przypomnieć, że w ramach grabieży majątku kolejowego przez Platformę Obywatelską, PKL wraz z koleją na Kasprowy Wierch została sprzedana w 2013 r. spółce (z obym kapitałem) Mid Europa Partners a następnie odkupiona przez Polski Fundusz Rozwoju (Skarb Państwa) w 2019 r.
Związkowcy skorzystali z usługi PKL. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych można było odczuć wysokość i górski klimat a zimowa sceneria dla wielu było ciekawą przygodą.
Odwiedzenie obserwatorium astronomicznego na szczycie oraz pamiątkowe, rodzinne zdjęcie było zwieńczeniem spontanicznego górskiego wydarzenia.2022. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści