Problemy z Kolejową Medycyną Pracy

Title
Przejdź do treści

Problemy z Kolejową Medycyną Pracy

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Piotr Pazera · 20 Czerwiec 2022
Badania okresowe to temat znany każdemu pracownikowi kolei. O tym jak funkcjonują przychodnie, w których wykonywane są badania okresowe, rozmawialiśmy z Panią Małgorzatą Durką - Zastępcą Dyrektora ds. Medycznych Oddziału Kolejowa Medycyna Pracy.
Podczas spotkania Pani Dyrektor dowiedziała się o problemach związanych z funkcjonowaniem Kolejowej Medycyny Pracy w terenie.
A trudności jest wiele. Przychodnie kolejowe nie honorują badań laboratoryjnych i prześwietleń, wykonanych w innych placówkach (nie kolejowych). Dostępność lekarzy orzeczników, w niektórych lokalizacjach jest trudna i trzeba szukać gabinetu po całym mieście. W Ostrowie Wielkopolskim w przychodni nie ma punktu badań psychologicznych, w Wałbrzychu brakuje okulistów.
Godziny przyjęć do specjalistów to kolejny problem. Nierzadką praktyką jest, że lekarz specjalista wykonuje badania okresowe w godzinach ogólnodostępnych, co oznacza, że przyjmuje nie tylko kolejarzy ale także „zwykłych” pacjentów. Jak wydłuża to oczekiwanie w kolejce łatwo się domyślić. W ten sposób oczekując do jednego specjalisty nie jesteśmy w stanie udać się do następnego, bo ich godziny przyjęć pokrywają się bądź są bardzo zbliżone. W takich warunkach załatwienie badań okresowych to wyzwanie logistyczne i wymaga poświęcenia więcej niż jednego dnia. Wspomnieć też należy, że kabiny do wykonywania audiogramu bywają źle wyciszone, co sprawia, że podczas wykonywania badania słuchu ciężko usłyszeć sygnały w słuchawkach, bo odgłosy z korytarza bądź zza okna bardzo to utrudniają. Problemów jest więcej, każdy z pewnością napotkał na trudności przy załatwianiu badań.
Pani Dyrektor spisywała problemy i uciążliwości zgłoszone przez członków Rady. Podała także numer telefonu, aby każdy przewodniczący bezpośrednio do niej zgłaszał problemy związane z badaniami okresowymi.
Poza tym poinformowała o ważnej kwestii - badania laboratoryjne i prześwietlenia są ważne przez pół roku i mimo, że wykonane w innej przychodni niż kolejowa, muszą być honorowane.
Problem może stanowić badanie poziomu cukru ale i tu sprawę można rozwiązać gdyż każda przychodnia wyposażona jest w glukometry. Również badanie poziomu cholesterolu będzie wykonywane na miejscu, w przychodni medycyny pracy w dniu badania. Dowiedzieliśmy się również od Pani Dyrektor, o pomysłach na uruchomienie tzw. mobilnych badań w autobusie, który jeździłby do wcześniej umówionych pracowników.
Zebrani zgłaszali problemy występujące mi.in. w: Olsztynie, Kielcach, Skarżysku Kamiennej, Katowicach, Częstochowie, Kłodzku, Szczecinie, Pile i Łodzi.
Zapadła decyzja aby tego typu spotkania odbywały się cyklicznie raz na kwartał. Temat jest naprawę istotny i system orzecznictwa w Kolejowej Medycynie Pracy wymaga usprawnień.


2022. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści