Tablica pod Kazbekiem

Title
Przejdź do treści

Tablica pod Kazbekiem

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 31 Sierpień 2022
Kilka tygodni temu minęła 10 rocznica umieszczenia pod Kazbekiem, przez kolejarzy z NSZZ „Solidarność”, pamiątkowej tablicy, upamiętniającej Parę Prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich,  którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Tablica od 10 lat wisi nadal i jest symbolicznym świadectwem o wielkim Polaku i Solidarności.
W dwa lata po tym tragicznym wydarzeniu Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK), przy wsparciu Henryka Grymela przewodniczącego sekcji oraz Krzysztofa Mamińskiego Prezesa Związku Pracodawców Kolejowych zorganizowała wyprawę do Gruzji, na Kaukaz.
Celem wyprawy było umieszczenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej Parę Prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich. Pomysłodawcą jej organizacji był Zenon Kozendra. Ideą wydarzenia było upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego, jego solidarności, odwagi i zaangażowania w walkę o niepodległość Gruzji oraz wyrażenie tego przez wysokogórską wyprawę oraz związany z nią wysiłek i niebezpieczeństwa.
Lech Kaczyński w Gruzji cieszy się wielkim uznaniem i sympatią z powodu zaangażowania w sprawy tego kraju. Jako pierwszy prezydent skrytykował agresję rosyjską na Gruzję w sierpniu 2008 r. Gdy nastąpiła inwazja, a rosyjskie czołgi zbliżały się do stolicy kraju Tbilisi, na znak poparcia poleciał do Gruzji by obok zabiegów politycznych i dyplomatyczny właśnie w ten sposób wspierać niepodległość tego kraju.
Lech Kaczyński był również w przeszłości wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (1990 – 1991). Zawsze był człowiekiem „Solidarności” i takim pozostał w naszej pamięci.
W wyprawie, która odbyła się w dniach od 27 lipca do 3 sierpnia 2012 r. wzięli udział: Wioletta Drozdowska, Wojciech Drewniak, Jan Gaida, Zenon Kozendra, Henryk Sikora.
Obok Stacji Meteo (dawna stacja meteorologiczna zaadaptowana na schronisko wysokogórskie) roztacza się wypłaszczenie pokryte kamieniami, które służy jako obozowisko dla dziesiątków namiotów.
Właśnie w tym miejscu, pod szczytem Kazbek (5047 m.), na wysokości ok. 3 600 m. 30 lipca 2012 r. została zamocowana tablica na otynkowanym obelisku, zwieńczonym krzyżem. Tablicę ufundowała KSK. Na niej znajduje się napis o treści: „IN MEMORIAM Marii i Lechowi Kaczyńskim Solidarność Sierpień 2012”
W jej montażu pomagała nam obsługa Meteo, która przyjęła naszą inicjatywę bardzo życzliwie.
Po odsłonięciu tablicy, dyrektor schroniska wystrzelił w powietrze, salwę honorową z karabinu maszynowego a obecni Gruzini wznieśli toast za parę prezydencką  oraz zorganizowali skromny poczęstunek.
W dniach 25-30 sierpnia 2018 r. dzięki staraniom Krajowej Sekcji Kolejarzy została zorganizowana druga wyprawa do stacji Meteo pod Kazbekiem w celu wymiany tablicy. Uczestniczyli w niej: Wioletta Drozdowska, Jan Gaida, Zenon Kozendra i  Henryk Sikora.
Dotychczasowa tablica na skutek panujących tam warunków atmosferycznych uległa zatarciu i stała się mało czytelna. W tym samym miejscu została zamieszczona masywna tablica wykonana z metalowego odlewu. Jej treść jest taka sama jak na pierwszej tablicy z dopiskiem: „Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ Solidarność”. Stara tablica, oprawiona wisi obecnie w warszawskiej siedzibie sekcji.
Opisywane wydarzenie miało wymiar patriotyczny i wysokogórski. Było upamiętnieniem wielkiego Polaka, Prezydenta, polityka także ważnego dla Gruzji, również w przeszłości związkowca z NSZZ „Solidarność”. Jest też jedynym tego typu wydarzeniem, w którym wzięli udział kolejarze.
Otoczenie stacji Meteo jest bazą wyjściową na szczyt Kazbek, który jest obok Elbrusa najpopularniejszym szczytem Kaukazu. W sprzyjających warunkach atmosferycznych, w ciągu jednego dnia to miejsce gromadzi setki wspinaczy.
Doświadczyłem tego na innej wyprawie w sierpniu 2017 r., gdzie widziałem ludzi z różnych krajów świata i ich zachowanie, gdy z zaciekawieniem przystawali przed tablicą, fotografowali i filmowali ten „polski ślad” w najwyższych górach Gruzji. Wymiar i znaczenie tej tablicy zdecydowanie podnosi działalność związku na wyższy poziom.                                                                                      
Przykładem tego, są wpisy internautów, osób które będąc w tym miejscu zostały zaskoczone widokiem tej tablicy:
„Polski akcent w sąsiedztwie Stacji Meteo … naszą narodową dumę (choć to jeszcze zależy od tego, po której stronie bije nasze serce), bo oto mniej więcej pośrodku kolorowego pola namiotów, stoi dumnie... pomnik ku czci Polaków, Marii i Lecha Kaczyńskich. Tu, w Gruzji, pamiętają o nich, a wkupił się w tę pamięć prezydent Kaczyński, przylatując do Tbilisi i wstawiając się za Gruzją w czasie konfliktu z Rosją. No, ale dość polityki. To tak tylko informacyjnie, skąd się wzięło na wysokości 3600 m n.p.m., gdzieś we wschodnim kraju, polskie nazwisko na monumencie”.                  
„Tablica poświęcona pamięci Mari i Lecha Kaczyńskich, przy stacji meteo (Bethlemi Hut) 3680m.“
„Na górze Kazbek, jednym z najwyższych szczytów Kaukazu, zawisła tablica upamiętniająca Marię i Lecha Kaczyńskich. Portal Niezalezna.pl jako pierwszy publikuje jej fotografię.
O tablicy, która została zawieszona w sierpniu 2012 r., poinformowali redakcję portalu Niezalezna.pl młodzi podróżnicy, którzy właśnie wrócili z kilkutygodniowej wycieczki po Gruzji. Napis "In memoriam - Marii i Lechowi Kaczyńskim", obok którego znajduje się logo "Solidarności", będzie teraz przypominał wszystkim turystom (Kazbek to jeden  z najpopularniejszych punktów na mapie turystycznej Gruzji) o śp. Parze Prezydenckiej.”
Wydarzenia sprzed 10 lat ukazujące zamocowanie pamiątkowej tablicy w górach Kaukazu, zostało opisane w książce wydanej przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w 2021 r. pt. „40 najważniejszych wydarzeń w historii kolejowej Solidarności w latach 1980-2020”.


2022. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści