XX Pielgrzymka Kolejarzy do Łagiewnik

Title
Przejdź do treści

XX Pielgrzymka Kolejarzy do Łagiewnik

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Roman Kowalski · 10 Wrzesień 2022
Po raz dwudziesty kolejarze z całego kraju stawili się 10 września 2022 r na XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, której hasłem przewodnim były słowa: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”.
Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00 plenerową Drogą Krzyżową przy Sanktuarium. Potem nastąpił przemarsz do Bazyliki ok 50 pocztów sztandarowych, którym towarzyszyła orkiestra kolejowa.
Przed Mszą Świętą miała też miejsce konferencja „O pokój w sercu, rodzinie, Ojczyźnie do Miłosierdzia Bożego”, którą wygłosił w bazylice ks. Ryszard Marciniak, moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.
Najważniejszą częścią pielgrzymki była uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. abp. Marka Jędraszewskiego z udziałem duszpasterzy kolejarzy.
Pielgrzymi dziękowali Panu Bogu za otrzymane dary i polecali sprawy Ojczyzny, pokoju na świecie, a szczególnie na Ukrainie, sprawy polskiej kolei, kolejarzy z rodzinami rencistów, emerytów i prosili Boga o potrzebne dary, które dotyczyły całego kolejowego środowiska. Coroczną pielgrzymkę kolejarzy i ich rodzin zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.
W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał historię tradycji pielgrzymowania przez kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ideę pociągu papieskiego.
Zauważył, że obecna pielgrzymka kolejarzy odbywa się w szczególnym czasie wojny na Ukrainie, a wraz z agresją Rosji zapanowały przemoc i okrucieństwo, ale także zrodził się wielki podziw dla ukraińskiego narodu.
W tym trudnym czasie Polska, która u swych fundamentów jest chrześcijańska, wyświadczyła Ukrainie pomoc. Pomagali także kolejarze, którzy umożliwili uchodźcom poruszanie się po kraju. – To wielka radość i duma, że mimo obaw, iż ustanie w nas gotowość niesienia pomocy, że będziemy zmęczeni tą sytuacją, ciągle jest w nas otwarte, pełne miłosiernej miłości serce dla tych, którzy są bardziej od nas potrzebujący – stwierdził arcybiskup.
Zauważył, że Polska od razu nazwała agresora po imieniu i domagała się zdecydowanych sankcji. – Jesteśmy dotknięci niemałym kryzysem, ale za naszą granicą giną ludzie. Nie wolno nam zatracić właściwej oceny sytuacji i tego co się dzieje na ukraińskiej ziemi – mówił.
Abp Jędraszewski zauważył, że zebrani są zobowiązani, by pamiętać o bohaterskich kolejarzach, którzy wraz z żołnierzami i ludnością cywilną stawili opór niemieckim okupantom i spotkali się z dramatycznymi represjami. – Sprawiedliwość wymaga, by o nich pamiętać. Sprawiedliwość domaga się, byśmy także dziś podczas tej XX pielgrzymki polskich kolejarzy modlili się za nich i dziękowali za to, że swoją bohaterską postawą wykuli etos polskiego kolejarza, do którego dziś z taką troską powracacie – mówił Arcybiskup.
Pasterz Kościoła krakowskiego przypominał, że w 1928 r. św. Siostra Faustyna, przebywając w Warszawie widziała Chrystusa, który pobłogosławił cały kraj, czyniąc znak krzyża.
Na początku 1934 r. św. Siostra Faustyna modliła się za ojczyznę. „Jezu, nie patrz na grzechy nasze, ale spójrz się na łzy dzieci małych, na głód i zimno, jakie cierpią. Jezu, dla tych niewiniątek, udziel mi łaski, o którą Cię proszę dla Ojczyzny mojej".
W tej chwili ujrzałam Pana Jezusa, który miał oczy zaszłe łzami i rzekł do mnie: «Widzisz, córko moja, jak bardzo mi ich żal, wiedz o tym, że one utrzymują świat” – zapisała. Arcybiskup stwierdził, że świat utrzymują łzy ukraińskich dzieci, Jezusa Chrystusa i wstawiennictwo św. Siostry Faustyny.


2022. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści